Gabinet przyjazny dzieciom
W trosce o zdrowie ząbków, ale i zdrowie psychiczne naszych małych pacjentów przygotowaliśmy
specjalne udogodnienia:
- nagrody, żeby każde dziecko czuło się docenione i chętnie wracało do swojej pani doktor, - kolorowe plombki do ząbków mlecznych, których wybór pozostawiamy w gestii dziecka, dzięki temu aktywnie uczestniczy ono w procesie leczenia, - zapewniamy miłą i ciepłą atmosferę podczas dokonywanych zabiegów.Rady dla rodziców
Aby efekty naszej pracy zaowocowały przyjaznym i bezstresowym stosunkiem do dentysty na całe życie,prosimy, aby:
- pierwsze wizyty u stomatologa nie były koniecznością przeprowadzenia nieprzyjemnych zabiegów, poprawiających stan uzębienia, lecz powinny mieć charakter adaptacyjny; zapoznanie dziecko ze specyfiką gabinetu stomatologicznego, - nie wspominać o bólu i strachu (np. nie bój się, to nie będzie bolało), - zamiast tego opowiadać o pozytywnych rzeczach (np. Zobaczymy, jaka miła jest twoja pani doktor? Ciekawe, jak fajnie jest w środku?), - nie opowiadać o znieczuleniu w formie igły i strzykawki, - nigdy nie straszyć dentystą, gdy chcemy dziecko zmotywować np. do mycia ząbków.Bezbolesne zabiegi poprawiające stan uzębienia u malucha:
Impregnacja ( lapisowanie) - zabieg ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba środkami chemicznymi działającymi bakteriobójczo i mineralizująco, co powoduje utwardzanie uprzednio rozmiękłych mas. W wyniku impregnacji dochodzi do wiązania części organicznych twardych tkanek zęba w wiązki bardziej odporne na działanie czynników próchnicotwórczych. W ząbkach mlecznych stosuje się impregnację w ubytkach płaskich i rozległych, obejmujących duże powierzchnie zęba w przypadku próchnicy w obrębie szkliwa lub szkliwa i powierzchownej części zębiny. Szczególnie często stosuje się ten zabieg w siekaczach mlecznych, gdzie warunki stworzenia retencji dla wypełnienia są stosunkowo trudne, ze względu na cienką warstwę twardych tkanek zęba. Stosowane roztwory w tym celu: Azotan srebra; w roztworze 25- 30% nanosi się na uprzednio przygotowaną powierzchnię i osusza się ciepłym powietrzem, aby na powierzchni wytrąciły się kryształki azotanu srebra. Następnie zwilża się powierzchnię ubytku strącalnikiem wytrącającym metaliczne srebro lub jego związki. Jego strącalniki stosuje się: 20% roztwór glukozy, eugenol, 4% hydrochinonu, 6% roztwór kwasu pirogalunowego, płyn Lugola, nalewkę jodową.Zabieg powtarza się przez 5 tygodni, co 2 miesiące.